България повали световния шампион Италия във VNL след страхотна драма
Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа трета победа в тазгодишното издание на Лигата на нациите. Тимът на Джанлоренцо Бленджини надделя над световния шампион Италия с 3:2 гейма (17:25, 25:20, 25:23, 19:25, 15:9) в първия си двубой от група 6, изигран в Любляна.
Успехът е първи за България срещу „адзурите“ от 11 години насам. За последно националите ни победиха Италия на 15 юни 2015 година – с 3:1 на турнира по волейбол от първите Европейски игри в Баку.
В официални мачове на най-високо ниво последният успех на България над този съперник бе на 7 август 2012 година, когато „лъвовете“ спечелиха с 3:1 в груповата фаза на Олимпийските игри в Лондон.
С победата България се изкачи на седма позиция в класирането с 8 точки след 3 победи и 2 загуби. Италия е трета с 10 точки, също с баланс 3 успеха и 2 поражения.
В следващия си двубой „лъвовете“ ще срещнат Словения на 25 юни, четвъртък, от 21:30 часа българско време. Италия ще играе срещу Украйна от 17:30 часа.
България започна срещата със Симеон Николов, Илия Петков, Аспарух Аспарухов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Александър Николов и либеро Дамян Колев. В игра се появиха още Стоил Палев, Денислав Бърдаров и Руси Желев.
Началото не бе най-доброто за българския тим. Италия поведе с 6:3, а въпреки че „трикольорите“ успяха за кратко да се доближат, световните шампиони отново наложиха темпото си. „Скуадра адзура“ контролираше развоя на първата част и я спечели с 25:17.
Във втория гейм България показа съвсем различно лице. Тимът на Бленджини бе по-стабилен в почти всички елементи и дълго време контролираше резултата. Италианците успяха да се върнат от 11:17 до 15:17, но „лъвовете“ не позволиха обрат и изравниха след 25:20.
Третата част бе изключително оспорвана. Двата отбора си разменяха силни моменти, но в ключовите разигравания България успя да вземе аванс при 16:14. Към края Италия се мобилизира и намали изоставането си до 22:23, но националите ни устояха на напрежението и спечелиха гейма с 25:23.
Четвъртата част също започна равностойно. След десетата точка обаче „адзурите“ набраха инерция на сервис и поведоха с 12:10. България опита да върне интригата, но тимът на Фердинандо де Джорджи се откъсна и стигна до тайбрек след 25:19.
В решителния пети гейм двата отбора отново започнаха равностойно, но постепенно България взе предимство. „Лъвовете“ поведоха със 7:5, след което наложиха пълен контрол върху играта.
До края националите ни бяха безкомпромисни и затвориха тайбрека с 15:9, за да запишат един от най-престижните си успехи в последните години.