Цанко Цанков: Изпращам тежка, но успешна 2024 година, благодаря на Фондация "Спорт в България“
18.11.2024
90
Сподели

Цанко Цанков: Изпращам тежка, но успешна 2024 година, благодаря на Фондация "Спорт в България“

Автор: Валентин Т.

Цанко Цанков даде пресконференция, на която разказа за последното си плуване в открити води и направи кратка равносметка за изминаващата 2024 година.

Той и мениджърът му Николай Илиев не пропуснаха да споменат, че финансирането не е с държавни пари и благодариха на общините в Бургас и Царево, както и на Фондация "Спорт в България“, която им помага в последните две години. Няколко дни преди отпътуването за САЩ се оказва, че не достига определена сума и Фондацията е помогнала да не се затруднява отпътуването за Хавай.

През тази година програмата за него бе много тежка, сподели плувецът. Но и много успешна. Той записа няколко значими и успешни плувания, а последното бе само преди седмица, когато преплува най-дългия от всички седем маратони от остров Молокай до Оаху за 16 часа и 23 минути.

Цанко Цанков разказа повече за предизвикателствата, които е срещнал по време на тежкото плуване. Той сподели, че са заминали с екипа му две седмици преди старта. Били са в Чикаго, където е най-голямата българска общност в САЩ. Имали са среща с над 200 деца в българското училище в града. Трудна е била и аклиматизацията заради 12-те часа разлика с България.

"Когато в Хонолулу е нощ, в София е ден. Решено бе да стартирам в късния следобед на 8 ноември, малко преди да залезе слънцето. Плувах малко над 25 минути на дневна светлина и после над 13 часа в тъмнината на нощта. Преплувах успешно един от най-трудните плувни маратони в света – протокът Молокай, който фактически е и най-дългият маратон с дължина по права линия малко над 42 километра между Хавайските острови, Молкай и Оаху. Според данни на лодководача, който беше с мен през цялото време, аз съм изминал разстоянието от 51 километра и 650 метра. Условията, с които се сблъсках на Хавайските острови, бяха много трудни и предизвикателни. Плувах през цялата нощ, близо 13 часа в тъмната част на денонощието в Тихия океан. Протокът Молкай е място, което се характеризира с много променливо време, изключително силни течения. Имах нещастието да има много големи вълни и океанска буря през нощта, включително и силни валежи от дъжд. В заключителния етап на това плуване има един пръстен около самия остров, където има много силни насрещни течения и това беше нещото, което много ме затрудни. В последния етап от плуването, когато имах близо 6 километра до финала и виждах остров Оаху, се движих със скорост 1 километър в час, въпреки огромните усилия, които влагах. Накрая за 1 час и 30 минути преплувах 300 метра. Бях изтощен и вълните бяха отвсякъде. Дори финиширах от втори опит, защото чаках висока приливна вълна, която да ме вдигне на 3 метра височина, за да се хвана и задържа на отвестната скара. Най-важното бе, че веднага ми издадоха официален сертификат за успешното плуване. Постижението ми вече е вписано в асоциацията на хавайското плуване в открити води.“

Цанко разказва и за опасностите по време на последното му плуване в открити води.

"Водата там е с най-добрата температура, в сравнение с другите места – 25/26 градуса. Проблемите за мен дойдоха от това, че четири пъти бях ужилван от медузи с дълги пипала. Болката бе интензивна и много силна. Имаше и малки риби, около 60 – 80 см, но със зъби, захапят ли плувеца и му късат месо. Добре, че аз нямах среща с тях."

Мениджърът Николай Илиев разкри, че другата седмица ще е готов поредния филм за успехите на Цанко Цанков, а именно за последното му плуване за 2024 година.

Роденият в Бургас плувец направи и кратка равносметка на 2024 година, която бе много успешна за него.

"Плувах два пъти в река Дунав, последното беше на 19 септември. Имах малко време за възстановяване. През тази година програмата за мен беше много тежка. Първо в началото на годината с двете световни титли, които спечелих по плуване в ледени води. След това преплувах успешно протокът Кук, последваха и двете плувания в река Дунав. След това и протокът Молкай. Периодът за възстановяване след едно такова плуване е от порядъка на 40 дни, за да може организмът да се възстанови, тъй като в рамките на едно такова усилие от малко над 16 часа, организмът изразходва между 25 и 30 000 калории. Или толкова колкото един нормален човек изразходва за повече от десет дни от своя живот“, завърши Цанко Цанков.

Николай Илиев сподели, че няма още утвърдена програма за 2025 година, но със сигурност ще има плуване по река Дунав, с променен маршрут и повече километри. Ще опита да успее и в още някой от големите плувни маратони в открити води. В началото на 2025 година има и световно първенство по зимно плуване.

Emil D

Emil D

Автор

Видео

Кратки Видеа